В Дерманци направиха възстановка на първото отвличане на американска гражданка в Европа - аферата "Мис Стоун" от 1901 година
Село Дерманци, Луковит - Историческа възстановка на отвличането на мис Стоун

Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com
     Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори

потребителско име:      парола:     
Регистрирай ме   

Драматизирана историческа възстановка (жива картина) на прочутата у нас и в цял свят "афера мис Стоун" представи луковитското сдружение "Св. вмч Георги Победоносец" край село Дерманци, Луковитско.  Инициативата е посветена на 100-годишнината от гибелта на един от най-дейните участници в акцията, родения в с. Дерманци войвода Христо Чернопеев. Осъществява се с подкрепата и съдействието на съмишленици от Национален съюз "Единение" (София), Патриотичен клуб "Бдинци" (Видин), чета "Тимошки хайдути" (Брегово), Патриотичен клуб "Чакър войвода" (Самоков), Сдружение "Традиция 2015" (Плевен) и фолклорен състав от с. Ракита.
На събитието присъстваха актьорът Стефан Мавродиев, поетът Балчо Балчев, както и родственици на славния дерманчанин.

Елън Стоун и Катерина Цилка са отвлечени късно следобед на 21 август (3 септември) 1901 година. Пресрещнати са по време на пътуването им от Банско към Горна Джумая в местността "Предела", като мис Стоун и Цилка са отделени от останалите 12-ина протестанти.
Отвличането не протича съвсем по план. Четата е преследвана от турски потери и от върховисти и преодолява големи трудности при укриването си. Воеводите Яне Сандански, Христо Чернопеев и Кръстьо Асенов не очакват акцията чак дотолкова да се усложни, и продължителността ѝ от 6 месеца ги изненадва.
След продължителни преговори в София и Самоков откупът - 14 000 златни турски лири, се получава на 18 януари 1902 г. в Банско. Пленените жени са освободени на 2 февруари в Струмишко. Те прекарват общо 173 дни в плен.

Мис Елън Стоун е първият гражданин на САЩ, отвлечен извън американския континент. Тя приковава вниманието на световната преса както след взимането й за заложник, така и след освобождаването й. Протестантската проповедничка се прибира в Америка като пламенен защитник на каузата за освобождение на Македония. Тя е вероятно първата жена в света жертва на Стокхолмския синдром, описан от психолозите едва през втората половина на ХХ век – привързването на заложниците към похитителите. Мис Стоун не дава на властите сведения, които да улеснят залавянето на похитителите. Тя е най-знаменитата и влиятелна заложничка в българската, а може би и в американската история. Сп.”Маклюърс магазин” й плаща 44 000 долара за публикуването на спомените й и за серия от 50 лекции в Америка през 1903–1904 г. В тях тя пропагандира идеята за независимост на Македония, а с хонорара обещава да открие занаятчийско училище за българите в Македония. В същото списание под заглавие “Родена сред разбойници” са публикувани и спомените на Цилка.
Историческа възстановка на отвличането на мис Стоун
жива,картина,носия,аферата,традиция,хайдути,