До Райхстага и назад...20 години по-късно
Берлин – Опакованият Райхстаг

Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com
     Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори

потребителско име:      парола:     
Регистрирай ме   

Какво ще направите ако годината е 1995, имате в паспорта си германска виза и пътувате за Берлин? А, забравих да уточня, че месецът е юли. Ако избраният отрязък от време беше друг, вероятно щях първо да се запътя към Бранденбургската врата, или към Чек пойнт Чарли, или към Западен Берлин...Да, ама не, както е модерно да се казва по Петкобочаровски. Сигурно Райхстагът щеше да е някъде по средата на листа с местата, които човек трабва да посети в Берлин, но тогава... Тогава, това бе точката на пресичане за близо 5 милиона души от цял свят, които се стекоха за 14 дни, за да "зърнат" народното събрание на обединена Германия. Естествено, не успяха да го видят в буквалния смисъл на думата, защото сградата бе опакована от сребриста материя и само силуета на зданието напомняше, че под нея се намира един от най-важните символи на Германия. Едва ли щях да ви разказвам неща, които сигурно знаете, ако не предстоеше едно грандиозно събитие за културния живот в България - изложбата на Христо Явашев - Кристо на 13 септември 2015.
Точно преди 20 години именития габровец успя да убеди министрите от кабинета на Хелмут Кол, тогавашен канцлер на Германия, както и неговите съпартийци в същия този Райхстаг, да гласуват за "обличането" му. Самият Кол не посети опакованото здание, тъй като от самото начало е противник на този проект. Аз, като българин, нямах нищо против този културен феномен, който ме караше да ходя с повишено самочувствие из улиците на Берлин. То и без това бе достатъчно голямо за сънародниците ни по тези географски ширини, където споменаването на името на страната ни предизвикваше само отрицателни емоции у германските футболни фенове. Тогава за първи път видях как се печелят пари с един чаршаф и малко въже. Находчиви улични фотографи предлагаха срещу 10 марки да си направите снимка увити с плат, като за фон служи Райхстага. Опъковъчната мания завладя целия град - увиваше се всичко, дори и болида на Шумахер, който направи запомнящо се шоу на Бранденбургската врата. Събитието на годината, а някой го нарекоха и на петдесетилетието за Берлин, привлече стотици събития само да две седмици. 2800 културни прояви, съпътстващи опаковането, в това число концерти на Род Стюард и тогавашната носителка на "Грами" Шерил Кроу. Заради несъгласието на съпругата на Кристо Жан-Клод (починала през 2009 година) не успях да стана свидетел на концерт на Тримата тенори пред опакования Райстаг. Но и без това съдбата ме дари с невероятния шанс да преживея 5 невероятни дни в Берлин, които ще помня цял живот.
Николай Варадинов
Опакованият Райхстаг
(Архив 1995)
Германия,райхстаг,опаковане,кристо,христо,явашев,площад