Министерството на културата осигури спешно финансиране за тракийската могила в Старосел
Село Старосел, Хисаря – Тракийски храмов комплекс „Четиньова могила”

Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com
     Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори

потребителско име:      парола:     
Регистрирай ме   

През октомври започва аварийното укрепване на Храмов комплекс „Четиньова могила” - част от Тракийски култов център „Старосел”,  която пострада от постоянно действащо свлачище, активирано от валежите в началото на годината. За тази цел Министерството на културата извърши експертиза за състоянието на обекта и с разпореждане на министър Вежди Рашидов е осигурено спешно финансиране в размер на 360 000 лева за трайно опазване на паметника от национално значение. Реализацията на проекта за спешното укрепване на уникалния обект се изпълнява в момента от дружеството „Реставрация” ЕАД.
Укрепването на Храмовия комплекс „Четиньова могила” е в ход и аварийните строително-монтажни работи на обекта вече са много напреднали, като се предвижда и изграждане на трайно защитно покритие от здрава стоманобетонова черупка с дебелина 25 см над купола на гробницата. Предвижда се също да се изпълни и хидроизолация на черупката и връщане на могилния насип.

Тракийският култов комплекс в „Четиньова могила“, открит от археолога Георги Китов през 2000 г., е най-големият открит досега тракийски царски комплекс с мавзолей. Гробницата-хероон, наричана от Георги Китов "храм", впечатлява с внушителната ограда (крепида) от каменни блокове, парадно стълбище с коридор и култова площадка. Входът е очертан от плочи с пластична и цветна украса. Вътрешното помещение е огромна кръгла куполна камера с полуколони и цветни орнаменти. От северната страна на храма се намира вкопана скална вана за производство и съхранение на вино. Тя е с елипсовидна основа и плътна замазка. При разкопките вътре са намерени съдове за пиене на вино и цедилки.
На 30 м южно от куполната сграда, е открит „кенотаф“ - празен гроб, вероятно на владетел, а около него в три отделни ями – разчленено на три човешко тяло и богати дарове – златен пръстен, съдове, конска амуниция, въоръжение.
Могила „Хоризонт“, намираща се на няколко стотин метра от храма, е единствената гробница-хероон в Тракия с колонада. И докато на други места колоните са една или две – тук броят им достига 10. Колоните са с капител в ранен дорийски стил. И в този хероон е бил погребан представител на тракийската аристокрация. Въпреки че гробницата е ограбена още в древността, намерените сребърни и златни предмети говорят красноречиво за ранга на погребания.

Куполът на храмовото помещение
археология,траки,тракийски,могила,храм,гроб,старосел,комплекс,