Събития
Представиха нови археологически разкопки в пещера "Магура"
|
Екип археолози представиха пред журналисти резултатите от проведените 2023-2024 г. археологически разкопки в "Магурата". Ръководителят на екипа д-р Ваня Ставрева, зав.отдел "Археология" на Регионален исторически музей - Видин (РИМ - Видин) показа артефакти и находки, както и резултати от различни изследвания, които потвърждават тезата, че пещерата е била обитавана през ранната бронзова и през ранножелязната епоха.Ставрева обясни, че една от целите на проучването е да изясни датирането и на праисторическите рисунки, с които е известна пещерата. При датирането на находките в пещерата са използвани нови интердисциплинарни методи, които да разширят познанието ни за обитаването на пещерата, разказа археологът. По време на разкопките се работи на ръка, на дълбочина от около 30 см. на тъмно, само под светлината на прожекторите.
Резлутати показват, че първите следи от появата на хора в пещерата „Магура“ са от 50 хиляди години, каза директорът на Историческия музей в Белоградчик Ивайло Крумов, който също е в екипа, работил на терен.
В проучваните пластове археолозите са открили предимно палеонтологичен материал -останки от кости от древни животни- домашни (овце,кози, свине, куче) и диви (пещерна мечка, дива котка, благороден еле, сърна, заек). Открити са и две миниатюрни парченца тъкан с размери 4 на 3 и 4 на 5 мм, които след анализ е възможно да се окажат от прежда от животински произход, допълни Ставрева.
Открити са кремъчни и каменни артефакти, и костен материал от ранната праистория, при направената датировка на около 50 000 години. Сред най-интересните находки е фрагмент от костена свирка, каза още д-р Ставрева.
14.03.2025 |
Share |
|