В Бургас днес бяха представиха резултатите по Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години. Децата у нас масово имат кариеси ,сочат анализите. От Българския Зъболекарски Съюз смятат, че родителите не полагат достатъчно грижи. "За съжаление в страната има притеснителни данни за развитието на кариес при деца, както и по отношение на ранната профилактика и създаването на трайни, хигиенни навици и рационално хранене", коментира д-р Борислав Миланов, секретар на Зъболекарския съюз.
По последни данни между 20 и 22-годишна възраст, всеки българин има почти три извадени зъба. Тенденцията нараства главоломно и на 65-годишна възраст българинът има средно между 17 и 21 извадени зъба.
Д-р Светослав Гачев, член на Националния координационен съвет по профилактика към БЗС, съобщи, че кариесът съществува като една епидемия. По думите му хранителната профилактика е най-важна.
“Децата се хранят от улицата. Училищните столове се ползват предимно от малките деца. 98% захар има дори в билковите бонбони, които се дават на децата”, заяви д-р Гачев.
В България има над 10 000 лекари по дентална медицина, на челно място сме във всички европейски класации и има достатъчно възможности, за да се получи консултация. През 2010 г., когато стартира Програмата, е направено проучване, според което 96% от децата имат кариес в своите усти, както и, че е изключително висок процентът на нелекувания кариес и усложненията, които водят до загубата на постоянни зъби. 27.11.2024 |