Събития
Кръгла маса за проблемите в упражняването на авторското право във фотографията, организирана от АПФ, събра експерти в УНСС
|
„Упражняване на авторското право във фотографията – проблеми и решения“ е темата на дискусията в Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер, организирана от Асоциацията на професионалните фотографи и Университета за национално и световно стопанство в петък в София.
Фотографията е един от специфичните случаи за упражняване на авторски права, и участниците в този процес се сблъскват с нови казуси, предизвикани от нарастващата дигитализация, както и с класически случаи на нарушения, с които правото все още има практически проблеми. Това налага координиране на автори и специалисти по авторско право, за да се потърси как да се справят с различните казуси. Закъсняващото приемане на промените в Закона за авторското право и сродните му права също налага и по-активно участие на експерти и представители на гилдиите, за да бъдат завършени промените. Събитието на АПФ координира част от тези действия.
Ас. д-р Иван Начев, директор на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер, откри конференцията.
Лилия Йотова, председател на АПФ, представи изследване сред професионалните фотографи, което показа тенденциите от недостиг на правна култура и информация за процесите в авторското право, и как то може да бъде защитено на практика.
Евгени Димитров, управител на фотографска агенция „Булфото“, представи няколко практически казуса по нарушаване на авторските права на фотографите в медиите, и обърна внимание върху все по-честите случаи, когато чуждестранни автори предприемат мерки срещу български медии, нарушаващи техните права.
Виктор Герасимов, управител на студио „Филм скан про“, разказва за спецификите на архивната и „намерена“ фотография, които във връзка с предстоящата вълна на дигитализация на архиви ще са все по-актуални.
Адвокат Десислав Владимиров говори за икономическия ефект от защитата на авторските права във фотографията и за пресечните точки между Закона за авторското право и Закона за защита на личните данни.
Адвокат Емил А.Георгиев проследи един знаков казус за делото срещу Момчил Неков с неправомерен кадър за предизборни билборди, минал през всички съдебни истанции, за да завърши по изненадващ начин.
Проф.д-р Мария Маркова, директор на катедра „Интелектуална собственост“, приветства гостите, и подчерта, че УНСС и Института по интелектуална собственост ще продължават да бъдат активна страна в търсенето на решения.
От академичния състав в дискусията се включиха доц. д-р Николай Крушков, ас. д-р Полина Стоянова, гл. ас. д-р Димитрина Папагалска, д-р Юлиана Томова.
От фотографската гилдия активно участие взеха Филип Станчев от агенция БГНЕС, Цветелина Делийска от УС на Асоциацията на сватбените фотографи, и Яна Узунова – управляваща фотоархива на големия български фотожурналист Тодор Славчев.
Всички от дискусията се съгласиха, че има остра необходимост от повишаване на правната култура по темата на всички участници в процеса – фотографи, издатели, медии, включително и юристи, както и че предстоящите промени в ЗАПСП трябва да бъдат по-добре съответстващи на спецификата на процесите, свързани с авторските права при фотографията.
24.02.2023 |
Share |
|